Mai atenți la risipa alimentară. Reprezentanții marilor rețele de magazine ne asigură că au stocuri suficiente de marfă

Suntem tentați să cumpărăm în această perioadă mai mult decât ne trebuie, având în vedere că trebuie să ieșim cât mai rar din casă, sau de teama că nu vom mai găsi un anumit produs. Riscăm să facem însă risipă alimentară. Faina și drojdia, de exemplu, nu pot fi păstrate prea mult timp. Reprezentanții marilor rețele de magazine ne asigură că au stocuri suficiente.

Mai cumpătaţi după sărbători. Risipa alimentară a scăzut

Pofta de cumpărături a românilor a revenit la scurt timp după intrarea în noul an. Aşa că mulţi au profitat de redeschiderea hipermarketurilor pentru a completa necesarul. După mesele îmbelşugate şi mâncărurile grele din perioada sărbătorilor, mulţi se orientează acum către legume şi fructe sau produse de dietă. În plus, cel puţin la nivel declarativ, a scăzut şi risipa alimentară.

Donezi alimente, dar ieși în pierdere. Legea de combatere a risipei alimentare trebuie modificată, spun specialiștii

Avem printre cele mai mici salarii din Europa, dar suntem printre primii la risipa de mâncare. Peste 2 milioane de tone de alimente, bune de consum, ajung la gunoi, în fiecare an, arată statisticile oficiale. România are o lege pentru reducerea risipei alimentare. Dar normele de aplicare mai mult îi încurcă pe donatori și trebuie modificate, spun specialiștii.

Ultima Oră

Cele mai citite