România a participat în calitate de membru la prima reuniune informală a miniştrilor de Externe, din cadrul Grupului de Prieteni privind utilizarea votului cu majoritate calificată
Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a participat luni, în marja CAE, la Bruxelles, la prima reuniune informală a miniştrilor Afacerilor Externe din statele membre ale Grupului de Prieteni privind utilizarea votului cu majoritate calificată (QMV) în domeniile care ţin de Politica Externă şi de Securitate Comună (PESC) a Uniunii Europene. România a luat parte la reuniune în calitate de membru al Grupului, după ce la reuniunile anterioare la nivel de experţi a participat ca observator, informează MAE într-un comunicat de presă.
23 May 2023, 13:48