EXCLUSIV Rogobete, la TVR Info: Noua platformă din Sănătate va fi accesată de pacient, care va face programări în sistem

Platforma informatică a asigurărilor sociale de sănătate (PIAS) va fi înlocuită în 2026 cu un sistem „modern, sigur şi accesibil”, a anunțat Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS). Ministrul Sănătății a explicat la TVR Info, în emisiunea Inspiră România, în ce va consta schimbarea și ce presupune noul sistem.

Noi tehnologii în domeniul gastronomiei și panificației la expoziția Gastropan din Brașov

Tehnologii noi, inovatoare și rețete sofisticate, toate acestea pot fi văzute la Brașov, la expoziția Gastropan. Iar aplicațiile și-au găsit loc și în domeniul panificației. Totuși, fantezia și inventivitatea oamenilor nu pot fi înlocuite încă de aplicații IT, așa că patiseri, brutari și bucătari din toată țara s-au întrecut în competiții în care prepară prăjituri sau tipuri de pâine inedite. Iar vizitatorii expoziției au putut gusta din preparatele inedite și delicioase.

Sistemul informatic al CNAS e mai mult blocat, medicii nu pot raporta servicii și nici elibera rețete, iar pacienții așteaptă

Sistemul informatic din sănătate e din nou la pământ. Medicii de familie reclamă că de aproape două săptămâni blocajele le afectează activitatea și îi împiedică pe pacienți să obțină rețete compensate și trimiteri la medicii de specialitate. Iar varianta off-line nu este o soluție pe termen lung. Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) spune că ştie despre probleme şi că vor fi remediate cât de curând.

TINEREȚE LA PENSIE Lecție de gastronomie străveche de la veteranele din Luciu, Ialomița

România îmbătrânește cu fiecare zi! Peste 5 milioane de români învață că există viață și la pensie, iar acest lucru ne poate ajuta pe toți. Seniorii României sunt cei care, cu toate greutățile, au construit țara în care trăim. Trebuie să învățăm să îi apreciem, iar ei merită să înțeleagă că ieșirea la pensie este un nou început. Există tinerețe la pensie. Grupul Veteranelor din satul ialomițean Luciu ne prezintă o altfel de istorie! Una gastronomică, a lumii rurale. Patru doamne, care au peste 70 și chiar 80 ani fac ciorbe și sosuri după rețete vechi, respectând până la vârful fiecărei linguri combinațiile între ingrediente, care dau în cele din urmă un gust de neegalat. O campanie a Știrilor TVR.

Farmaciștii independenți cer amnistie fiscală. Trebuie să prezinte Casei documente financiar-contabile pe ultimii 7 ani, pentru a se stabili ce sume trebuie restituite

Mii de farmacisti cer o amnistie fiscală pentru a evita falimentul. Ei spun că, dacă vor restitui bani pentru reţete compensate pe 7 ani, nenumăraţi pacienţi vor rămâne fără medicamente. Casa Naţională de Asigurări de Sănătate e obligată să recupereze sume pentru milioane de facturi, după o decizie a Curţii de Conturi, confirmată în instanţă. Farmaciştii spun că nu au greşit, dar sunt victime ale unei legislaţii incoerente. Plenul Senatului a avizat deja exonerarea de plată pentru doi ani, dar deputaţii au ultimul cuvânt.

Ducu Paraschița, omul care a gătit pentru un rege, o regină și trei președinți

Ce au în comun trei dintre președinții României? Bucătarul care gătea la vizitele pe care Ion Iliescu, Emil Constantinescu și Traian Băsescu le făceau în Oltenia a fost același, în toate mandatele celor trei șefi de stat. Ducu Paraschița este acum bucătar la Drobeta-Turnu-Severin și dezvăluie preferințele culinare ale celor trei șefi se stat. Chiar și Regele Mihai și Regina Ana i-au degustat preparatele.

Ultima Oră

Cele mai citite