Fiecare antibiotic eliberat de o farmacie, într-un sistem electronic. Farmaciștii, obligați să raporteze zilnic situația

Ordinul nou dat de Ministerul Sănătaţii face mult mai clar şi riguros sistemul prin care un pacient poate urma un tratament cu antibiotic. Cine va avea nevoie urgentă de astfel de pastile va da o declarație pe proprie răspundere că nu le-a luat şi din altă farmacie. Autoritățile speră să coboare astfel România din topul ţărilor cu un consum îngrijorător de mare de antibiotice.

Ultima Oră

Cele mai citite