restaurante pandemie
Petrecerile s-au ţinut lanţ în pandemie. Mulţi patroni de restaurante şi baruri au fost sancţionaţi, dar asta nu i-a împiedicat să-şi vadă de treabă mai departe. Au continuat să încalce legea, unii chiar de mai multe ori. Autorităţile vor să oprească această practică şi anunţă sancţiuni mai dure.
Redeschiderea restaurantelor în spațiile interioare de la 1 iulie este incertă
Patronatul din industria ospitalității cere redeschiderea restaurantelor de la 1 iulie. "Am rămas singura țară din Europa cu restaurantele închise, avem pierderi de 60-70 la sută", se plâng patronii. Premierul Orban spune că va lua decizia chiar miercuri, 1 iulie.

