relansare turism spania
Spaniolii speră să recupereze vizitatorii străini, după ce anul trecut s-au bazat doar pe turismul naţional. Experţii spun că în 2022 lumea va avea mai mult curaj să călătorească, însă vor mai trece câţiva ani până când turismul va reveni la nivelul de dinainte de pandemie.
EXCLUSIVITATE | Tot mai mulţi turişti îşi petrec vacanţele în Spania, deşi ţara se află pe lista roşie din cauza epidemiei
Tot mai mulţi turişti aleg să îşi petreacă vacanţele în Spania, deşi se află pe lista roşie din cauza epidemiei. De la începutul sezonului estival au fost de 10 ori mai multi vizitatori faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Cei mai mulţi aleg să închirieze apartamente sau case de vacanţă pentru a fi în siguranţă şi a putea petrece fără restricţii.
Pandemia a modificat strategia turistică în Ibiza. Localnicii vor să fie promovați și pentru agroturism, gastronomie, natură
Ibiza, destinație cunoscută pentru distracțiile și viața de noapte a devenit o insulă pustie. Cluburile sunt închise de un an și jumătate din cauza pandemiei, așa că autoritățile și localnicii vor să promoveze un altfel de turism.

