Tot mai multe ţări europene limitează accesul elevilor la telefoanele mobile în timpul prezenţei la şcoală. Sau chiar le interzic să intre cu telefonul în clasă. Ungaria, Franța, Germania, Grecia sunt țările europene care au luat astfel de decizii pentru actualul an școlar.
Ordinul Comun al Ministerelor Educației și al Sănătății, cu Regulile și Procedurile pentru începerea școlii, plus sfaturi pentru părinți, a primit avizul Comitetul Național pentru Situații de Urgență.