Autoritățile ar putea fi nevoite să majoreze unele taxe, dacă nu vor reuși să atragă câți bani și-au propus din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Reformele și reducerea cheltuielilor sunt absolut necesare, spune președintele interimar Ilie Bolojan. Și trebuie făcute cât mai repede, ca să evităm măsuri mult mai dureroase.
Coaliția PSD-PNL a ajuns la un acord privind reducerea cheltuielilor la stat. Primii vizați sunt angajații cu funcții de conducere și consilierii lor. Posturile șefilor se reduc, iar indemnizațiile de conducere se diminuează. Coaliția va continua negocierile pentru impunerea de noi impozite și taxe. Cele două partide au încă divergenţe în privința impozitării proprietății și a dividendelor. Prin tăierile bugetare și noile taxe, Executivul își propune să adune aproximativ 12 miliarde de lei la buget, până la sfâșitul anului.
Consiliile de administrație din toate companiile de stat ar putea fi regândite din toamnă, pentru ca statul sa reducă cheltuielile cu indemnizațiile. Este doar una dintre măsurile fiscale prin care Guvernul vrea să facă economii. Măsurile vor fi aplicate în trei etape diferite, din septembrie, octombrie și ianuarie.
Cheltuielile tot mai mari ale bugetului de stat determină autoritățile să ia în calcul creşterea unor taxe. Economiștii spun însă că majorarea TVA și a accizelor la unele bunuri și servicii nu va avea efectul scontat dacă nu vă fi îmbunătățită și colectarea. Între timp, economia a crescut ușor în primul trimestru, peste estimările inițiale, arată cele mai noi statistici oficiale.
Ultimul cuvânt în privința reducerii cheltuielilor bugetare îl au liderii partidelor de la guvernare. Dar nici în coaliție situația nu este limpede. Confruntați cu nemulțumirile primarilor și cu amenințarea grevelor generale, șefii PSD și PNL au avut luni două ședințe de urgență.