reducere ore scoala
Ministerul Educaţiei trebuie să reducă numărul de ore de clasă. Există deja o lege în vigoare şi ea trebuie aplicată. Dar încă se dezbate aprins ce ore ar trebui tăiate. În timp ce preşedintele Academiei Române propune un cadru redus doar pentru perioada de pandemie, ONG-urile din educaţie susţin că trebuie acordată o mai mare atenţie materiilor legate de ştiinţă.
Numărul orelor de la școală se reduce treptat. Variante în lucru la minister. În gimnaziu dispare Limba latină, sunt tăiate ore de la Limba modernă, Geografie și Istorie
Ministerul Educaţiei se gândește să reducă numărul de ore pe care elevii îl petrec la şcoală, dar vrea să o facă etapizat. Nu pentru toate clasele odată, ci numai pentru cele de început de ciclu şcolar, adică pentru clasa pregătitoare, clasa a V-a şi a IX-a. Specialiştii în educaţie avertizează că ministerul trebuie să aplice reducerea de ore pentru toţi elevii şi că ordonanţa de urgenţă care amână termenul de aplicare pentru celelalte clase poate fi atacată la Curtea Constituţională.
Ministrul Educației, despre reducerea orelor în școli: E un proces de durată
Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat joi că nu pot fi tăiate orele "din pix", iar reducerea lor în programa din școli reprezintă un proces de durată.

