Franța a luat noi măsuri pentru reducerea consumului de electricitate. A fost introdus un indicator prezentat la sfârșitul fiecărui buletin meteo difuzat de televiziunea publică

Franța introduce un nou instrument prin care îi avertizează pe utilizatori că nivelul consumului de energie electrică depășește anumite limite. Eco-wattul este numele acestui indicator, prezentat la sfârșitul fiecărui buletin meteo difuzat de televiziunea publică. Franța a făcut din sobrietatea energetică o strategie pentru a face față unor eventuale crize de aprovizionare cu gaze sau electricitate.

Ultima Oră

Cele mai citite