Franța introduce un nou instrument prin care îi avertizează pe utilizatori că nivelul consumului de energie electrică depășește anumite limite. Eco-wattul este numele acestui indicator, prezentat la sfârșitul fiecărui buletin meteo difuzat de televiziunea publică. Franța a făcut din sobrietatea energetică o strategie pentru a face față unor eventuale crize de aprovizionare cu gaze sau electricitate.