Bază de recuperare medicală, deschisă la Bicaz, singura din tot județul Neamț. Este cea mai impresionantă realizare de până acum a tânărului Ionuț Ursu

Ionuț Ursu este un nume care poate nu va spune nimic atunci când îl auziți. Însă este al unui tânăr crescut la casa de copii care a luptat cu lipsurile și prejudecățile de-a lungul vieții sale. Însă nu s-a lăsat și a reușit să aducă bucurie în sufletele multor oameni. Ionuț a organizat acțiuni de voluntariat și a reușit să strângă bani pentru fiecare proiect în care s-a implicat. Ultima lui realizare e o bază de tratament pentru recuperare medicală, deschisă la Bicaz și care este singura din județul Neamț.

Primul complex medical de recuperare dedicat minorilor dependenţi de droguri se va ridica în judeţul Giurgiu

Problema consumului de droguri în rândul minorilor este din ce în ce mai vizibilă. Dar ritmul în care se caută soluţii nu tine pasul cu răspândirea rapidă a obiceiurilor nesănătoase. Cu toate acestea, în judeţul Giurgiu se va ridica primul complex medical post-cură dedicat minorilor dependenţi de droguri. Personalul care va lucra aici va fi special pregătit să îi poată ajuta pe tineri sa scape de dependenţă.

Recuperarea medicală a copiilor, pe liste de așteptare. Programările pot veni și după nouă luni, la singurul spital de specialitate din țară

Mii de copii, victime ale accidentelor rutiere sau afectaţi de diverse boli, au nevoie de recuperare neuro-psihomotorie, dar sunt prea puţine locuri pentru ei. La singurul spital din țară, cu dotări mai ceva ca-n Occident, sunt liste de aşteptare şi pe 9 luni. Dacă ar fi extins, Centrul naţional Robănescu din Bucureşti ar oferi mai multor copii şansa recuperării.

Ultima Oră

Cele mai citite