Specialiștii recomandă evitarea expunerii la soare între orele 11.00 şi 18.00 în zilele caniculare și reglarea aparatelor de aer condiționat la o temperatură cu 5 grade mai mică faţă de temperatura ambientală

România continuă să se perpelească la foc mic, valul de căldură persistă în țara noastră, în special în jumătatea de sud a țării. Un cod galben și unul portocaliu de caniculă au adus temperaturi apropiate de 40 de grade sâmbătă. Autoritățile încep deja să emită recomandări de adaptare a programului de lucru în instituțiile publice. De asemenea, populația este sfătuită să evite deplasările la prânz, iar dacă totuși e necesar să iasă din casă se facă pauze și să se refugieze din calea arșiței în magazine, mall-uri, instituții publice sau lăcașe de cult.

Un bărbat a murit la Iași, din cauza caniculei. Mii de apeluri la Ambulanță. 50 de grade pe asfalt şi pe şine

România a fost astăzi un uriaş cuptor. 12 judeţe sunt sub cod roşu de caniculă, iar restul ţării, sub cod portocaliu. O persoană a murit şi una este comă. Serviciile de ambulanţă şi spitalele de urgenţă au fost toată ziua în alertă şi au chemat medici de acasă pentru a face faţă numărului mare de pacienţi. Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, autorităţile au impus restricţii de circulaţie.

Ultima Oră

Cele mai citite