Perioada de colectare a datelor pentru Recensământul Populaţiei şi Locuinţelor a fost din nou prelungită. De această dată până pe 31 iulie. Și asta pentru că, până acum, a fost recenzată la nivel naţional în jur de 88 la sută din populaţia ţintă, estimată la începutul recensământului. În coada listei, după București, este județul Timiş.
Recensământul din uşă în uşă bate pasul pe loc. Recenzorii nu au ajuns nici astăzi la uşile românilor, deşi colectarea datelor era anunţată încă de marţi. Institutul Naţional de Statistică spune că recenzarea poate începe în orice moment, în timp ce primăriile spun că lipseşte obiectul muncii, adică tableta. Iar în anumite cazuri nu există nici măcar suficienți recenzori.
Recensământul a intrat în etapa finală. Până pe 17 iulie se va desfăşura culegerea datelor privind populaţia României cu ajutorul recenzorilor, prin interviu faţă în faţă. Deocamdată, autoritățile locale încă sunt în căutare de oameni care vor să devină recenzori, deoarece este criză de personal.
Guvernul urmează să aprobe, luni, într-o şedinţă organizată în format hibrid, o serie de hotărâri privind organizarea şi desfăşurarea Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor din România, proces amânat în anul 2021 pentru anul în curs din cauza pandemiei.