Numărul românilor care nu mai lucrează și nu vor să se reangajeze s-a triplat de la începutul anului

Criza sanitară are efecte neașteptate. Numărul românilor care nu mai lucrează și nu sunt interesați să se reangajeze s-a triplat de la începutul anului, arată statisticile oficiale. Sociologii pun fenomenul pe seama lipsei de motivație din cauza salariilor insuficiente, în contextul în care au apărut tot mai multe oportunități de muncă sezonieră în străinătate. Între timp, firmele românești reclamă că sunt în criză de personal și sunt nevoite să angajeze străini.

Trei din 10 deținuți nu reușesc să revină la o viață normală după eliberare

Trei din 10 deţinuţi revin după gratii la scurt timp după ce ispăşesc pedeapsa. Oamenii fie nu-şi găsesc de lucru, fie nu mai au parte de susţinerea familiei. Aşa că se întorc la îndeletnicirile care le-au nenorocit viaţa. Sunt însă şi persoane care, după o astfel de experiență, reuşesc să-şi găsească un rost pe lume.

Ultima Oră

Cele mai citite