Numărul românilor care nu mai lucrează și nu vor să se reangajeze s-a triplat de la începutul anului
Criza sanitară are efecte neașteptate. Numărul românilor care nu mai lucrează și nu sunt interesați să se reangajeze s-a triplat de la începutul anului, arată statisticile oficiale. Sociologii pun fenomenul pe seama lipsei de motivație din cauza salariilor insuficiente, în contextul în care au apărut tot mai multe oportunități de muncă sezonieră în străinătate. Între timp, firmele românești reclamă că sunt în criză de personal și sunt nevoite să angajeze străini.
8 September 2021, 21:08