Calvarul de pe Nistru. Debitul râului a scăzut din cauza hidrocentralelor construite haotic

În ultimii ani, râul Nistru se află într-o degradare continuă. Ecologiştii din Republica Moldova trag un semnal de alarmă şi afirmă că debitul normal al fluviului practic s-a înjumătățit. De vină ar fi construcția a celor şase centrale hidroenergetice de catre Ucraina. Experţii avertizează că acest proiect ar putea lăsa Nistrul şi cetăţenii atât din Republica Moldova, cât şi din Ucraina fără apă.

Ultima Oră

Cele mai citite