Racheta gigantică SLS, transportată de NASA spre rampa de lansare înainte de a doua misiune lunară Artemis

NASA a început sâmbătă să transporte racheta sa uriaşă Space Launch System (SLS) către rampa ei de lansare din Florida, marcând astfel începutul ultimei faze de pregătiri pentru misiunea Artemis II a agenţiei spaţiale americane, care urmează să trimită în curând - pentru prima dată după o pauză de peste 50 de ani - patru astronauţi într-o călătorie în jurul Lunii şi înapoi spre Terra, informează agenţiile de presă Reuters şi AFP.

Lansare reușită a rachetei SLS către Lună, după trei amânări. Cu câteva ore înainte de a porni spre spațiu, a apărut o scurgere de combustibil

Moment istoric la Centrul spaţial Kennedy din Florida. NASA a lansat racheta fără echipaj uman Artemis spre Lună, într-o primă etapă a reluării misiunilor cu astronauți spre satelitul nostru natural. Ultimul zbor al unei rachete americane cu astronauți la bord spre Lună a a fost acum aproape 50 de ani, mai exact în decembrie 1972.

Test reuşit la sol pentru racheta pe care NASA vrea să o trimită pe Lună

Un test la sol pentru noua mega-rachetă ce va fi trimisă de NASA spre Lună, în urma căruia s-a dorit verificarea reuşitei reparaţiilor efectuate după două tentative de lansare eşuate în urmă cu câteva săptămâni, a fost realizat cu succes miercuri în Florida, a anunţat agenţia spaţială americană, informează AFP.

Ultima Oră

Cele mai citite