Din cauza secetei severe, apa a devenit un adevărat lux în multe comune vrâncene. Oamenii primesc apă cu porția și nici atunci nu curge cât ar trebui pentru a-și putea face rezerve. Nu este pentru prima oară când ţăranii se confruntă cu astfel de probleme, dar numărul satelor în care apa e furnizată cu program a crescut îngrijorător în această vară.
Situație disperată pentru zeci de familii din mai multe sate din Argeș. La robinet nu au mai văzut apă potabilă de câteva luni, iar atunci când curge, este bună de aruncat: apa este tulbure și maronie.