punct de trecere a frontierei
Drumul spre staţiunile din Grecia înseamnă cozi fără sfârşit în vămi şi ore pierdute în maşină. Românii care au trecut vineri seară prin vama Kulata au aşteptat la cozi de 6 kilometri ca să ajungă la punctul de control. În vama Giurgiu, numărul poliţiştilor de frontieră a fost suplimentat, dar, chiar şi aşa, la arterele pentru camioane sunt cozi de 9 kilometri. În Bulgaria, începând cu luna aceasta, se aplică noi taxe de drum pentru circulaţia maşinilor care transportă marfă şi persoane.
Toate punctele de frontieră între Bulgaria şi Grecia, cu excepţia celui de la Kulata-Promachonas, vor fi închise până la 29 iulie
Toate punctele de frontieră terestre şi feroviare între Bulgaria şi Grecia, cu excepţia celui de la Kulata-Promachonas, vor fi închise pentru trafic până la data de 29 iulie, transmite vineri agenţia BTA, citând poliţia de frontieră.
Poliţia de Frontieră recomandă tranzitarea tuturor punctelor de frontieră pentru evitarea aglomerării
Poliţia de Frontieră recomandă participanţilor la trafic tranzitarea tuturor punctelor de trecere a frontierei deschise pentru traficul internaţional, care sunt operaţionale şi funcţionează în regim permanent. În acest fel se va evita aglomerația.
Peste 100.000 persoane au trecut frontierele țării duminică. Au fost trimise spre izolare peste 2.700 de persoane
Peste 100.000 persoane au trecut frontierele țării duminică. Au intrat în țară 57.900 persoane și au ieșit 44.100.
Poliția de Frontieră: Peste 10.000 de persoane au intrat în țară în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore prin punctele de frontieră au trecut aproximativ 19.800 persoane, cetățeni români și străini. Pe sensul de intrare au fost aproximativ 10.900 persoane.
Poliția de Frontieră: Peste 15.400 de persoane au intrat în țară în ultimele 24 de ore
Aproximativ 15.400 de persoane au intrat în ţară în ultimele 24 de ore, dintre care 10.100 prin punctele de trecere a frontierei cu Ungaria, a informat sâmbătă dimineaţă Poliţia de Frontieră Română, preluată de Agerpres.
Zece persoane din Vietnam şi patru călăuze slovace, depistate la graniţa cu Ungaria
Poliţiştii de frontieră bihoreni au depistat, în cadrul unei acţiuni de combatere a migraţiei ilegale, zece cetățeni vietnamezi, care intenţionau să iasă ilegal din ţară, cu scopul de a ajunge în Germania. Grupul de vietnamezi era sprijinit de patru cetățeni slovaci, care sunt cercetați, în prezent, pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți.
Captură record: Un milion de pachete cu ţigări confiscate la Vama Siret
Polițiștii de frontieră din cadrul P.T.F. Siret au descoperit, în urma inventarierii baxurilor cu ţigări din două TIR-uri, aproximativ 1.000.000 de pachete cu ţigări pe care trei cetăţeni polonezi au încercat să le introducă ilegal în ţară, ascunse în colete cu rigips și vată minerală.
Un nou punct de trecere a frontierei cu Bulgaria: Lipnița-Kainargea. Premierul Mihai Tudose, la ceremonia de inaugurare
De astăzi avem un nou punct de trecere a frontierei cu Bulgaria, Lipnița-Kainargea. Inaungurarea este așteptată de multă vreme atât de localnici, cât și de cei care trebuie să tranziteze zona. Premierul Mihai Tudose a participat, împreună cu omologul său bulgar, Boiko Borisov, la ceremonia de inaugurare.

