Dosarul tonelor de metamfetamină cu precursori din România: Totul pleca de la o fabrică din Voluntari. De la "Academia hoților" la Yakuza. Detaliile Operațiunii Arena

Laurențiu Huică, fost vicepreședinte al Asociației Producătorilor de Medicamente, a fost arestat împreună cu o altă persoană, într-un dosar de trafic de droguri sintetice. Cei doi ar fi făcut parte dintr-o adevărată caracatiță a stupefiantelor, cu tentacule pe mai multe continente. Totul pleca de la o fabrică din Voluntari. Românii, spun anchetatorii, aveau rolul de a furniza materia primă - efedrina și pseudoefedrina. Din această afacere s-au făcut sute de milioane de euro. Miercuri seară, Curtea de Apel a decis eliberarea celor doi români arestați.

Trafic de droguri după un scenariu ca în filme. Români arestați în dosarul metamfetaminei produse cu precursori din țara noastră. Surse: Unul dintre inculpați, fost vicepreședinte al Asociației Producătorilor de Medicamente

Un fost vicepreşedinte al Asociaţiei Producătorilor de Medicamente din România a fost arestat preventiv de Tribunalul Bucureşti pentru 30 de zile, alături de un alt cetăţean român, într-un dosar privind producerea unor mari cantităţi de metamfetamină. Cei doi sunt acuzaţi de săvârşirea infracţiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat, punerea pe piaţă a substanţelor clasificate şi complicitate la trafic intern de droguri de mare risc.

Ultima Oră

Cele mai citite