Directoarea Minei Băița și 10 angajați s-au blocat în carieră, în semn de protest

Directorul general al societăţii Băiţa Bihor SA, Maria Trip, şi 10 angajaţi dintre cei 70 ai minei s-au blocat de marţi în carieră, în semn de protest faţă de refuzul Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale (ANMR) şi al Ministerului Economiei de a elibera permisul de exploatare pentru cariera de calcar de la suprafaţă, astfel ca societatea să-şi poată continua activitatea.

Ministrul Muncii Raluca Turcan, după întâlnirea cu reprezentanții minerilor: Vom aloca bani în 3 tranșe, pentru drepturile salariale restante

O delegație formată din administratorul special al CEH, Cristian Roşu, şi lideri sindicali ai minerilor au avut discuții cu reprezentanţii ministerelor Energiei şi Muncii. Minerii protestează în continuare în Valea Jiului. Ministrul Muncii şi-a exprimat speranţa că soluţiile propuse îi vor determina pe cei 70 de mineri blocaţi în subteran să decidă să iasă la suprafaţă.

Minerii din Valea Jiului au ieșit din subteran. Soluții pentru plata salariilor, găsite la discuțiile cu Ministerul Muncii

După mai bine de o săptămână de proteste, şi în subteran şi la suprafaţă, minerii au reușit să obțină bani și promisiuni la negocierile de la București. Până la sfârșitul săptămânii, își vor primi salariul pe ultima lună și o parte din sumele restante pentru tichete de masă și transport. Conducerea Complexului Energetic Hunedoara, în insolvență de peste un an, le-a cerut minerilor să înceteze conflictul de muncă. În urmă cu puțin timp, minerii de la Lupeni au ieșit din subteran, unde se blocaseră în semn de protest.

65 de mineri continuă protestul în subteran la Lupeni. Dacă lucrul se reia luni, municipiul Deva ar putea avea apă caldă și căldură de joi

Cei 65 de mineri de la Lupeni sunt şi acum în subteran, în pofida promisiunilor primite vineri de la guvernanţi că salariile restante vor fi plătite săptămâna viitoare. Sute de colegi de la celelalte exploatări miniere şi-au strigat nemulţumirile afară. Protestele din Valea Jiului au agravat situaţia de la termocentrala Mintia, care a rămas fără cărbune. Mii de apartamente și multe școli din Deva nu mai au căldură. Repornirea termocentralei Mintia ar putea avea loc la mijlocul săptămânii viitoare, a declarat directorul general al Complexului Energetic Hunedoara, Samuel Dioane.

A cincea zi de protest în subteran pentru minerii de la Paroșeni și Uricani. Zece dintre ei au avut nevoie de îngrijiri medicale. Ortacii cer protecție socială după închiderea minelor

Peste 100 de mineri de la Paroşeni şi Uricani protestează de 5 zile în subteran. Zece dintre ei au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost duși la spital. Minele lor se închid definitiv peste două luni, iar oamenii sunt îngrijorați că nu vor avea din ce să trăiască. Ei amenință cu greva foamei.

Premierul Viorica Dăncilă, despre criza de la CE Oltenia: Am cerut situația stocurilor de cărbune, o analiză a situației minerilor și soluții de modernizare a complexului

Primul ministru Viorica Dăncilă a prezentat primele măsuri care vor fi luate pentru rezolvarea crizei de la Complexul Energetic Oltenia: "am dispus următoarele măsuri: să-mi fie prezentată de urgență situația stocurilor de cărbune, comparativ cu anul trecut, o analiză detaliată a situației minerilor, a veniturilor lor și a condițiilor de lucru, precum și soluții de modernizare a CEO. Corpul de Control să înceapă în această dimineață o acțiune de verificare la această societate". Premierul a spus că având aceste date va putea lua deciziile care se impun.

Ultima Oră

Cele mai citite