Mii de manifestanţi au incriminat armata, luni, la Ciudad de Mexico, cu ocazia împlinirii a opt ani de la dispariţia a 43 de studenţi din Ayotzinapa, caz emblematic al "tragediei umane" a celor peste 100.000 de dispăruţi număraţi în ţară, notează AFP.
Jurnaliştii din Mexic au protestat în faţa Ministerului de Interne pentru a cere mai multă protecţie şi anchete mai transparente. Asta după ce de la începutul anului cel puţin 5 reporteri au fost asasinaţi.