Gorj: Cadrele medicale au ajuns la capătul puterilor în lupta cu COVID-19. Pe caniculă, fără aer condiționat, combinezoanele și măștile sunt și mai greu de suportat

De aproape cinci luni în prima linie, multe cadre medicale au ajuns la capătul puterilor. În spitalul COVID din județul Gorj sunt internați peste 170 de bolnavi, iar medicii și asistentele fac față cu greu cazurilor tot mai grave. Pe caniculă, fără aer condiționat, combinezoanele și măștile sunt și mai greu de suportat pentru medicii care tratează bolnavii infectați cu noul coronavirus.

Președintele CJ Timișoara cere guvernului plafonarea prețului pentru măștile de protecție la cel din decembrie 2019. Purtarea măștii este obligatorie în orașul de pe Bega

Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Timiş, Călin Dobra, a solicitat Guvernului, miercuri, plafonarea preţului măştilor de protecţie anti-coronavirus la valoarea din decembrie 2019. Dobra motivează că este stare de urgenţă, iar măștile au devenit "marfă de lux". Purtarea măștii în mijloacele de transport în comun şi în alte spaţii închise publice şi private a devenit obligatorie de astăzi, în Timişoara. Președintele Iohannis a anunțat că, din 15 mai, purtarea măștii va fi obligatorie în toată țara în spații publice închise și în mijloacele de transport în comun.

Ultima Oră

Cele mai citite