Un bărbat care își bătea calul cu sălbăticie s-a ales cu dosar penal. Animalul va fi dus într-un adăpost

Fără pic de milă, un bărbat din Mărgineni îşi bătea calul până când animalul nu se mai putea ţine pe picioare. Făcea asta ori de câte ori avea chef. Speriaţi de firea violentă a individului, iniţial, vecinii nu s-au băgat. Într-un final, nu au mai suportat să vadă scenele îngrozitoare şi au sesizat autorităţile. Atenție, imagini care ar putea să vă afecteze emoțional.

Un adolescent a omorât două pisici și a postat poza pe internet

Imagini șocante postate pe o rețea de socializare de un adolescent din Mehedinți. Tânărul a omorât două pisici, le-a fotografiat si a postat imaginile pe o pagină a iubitorilor de animale. Adolescentul are acum dosar penal. Și în Buzău, patru pui de cățel au fost abandonați pe stradă. Momentul a fost surprins de camere de supraveghere din zonă.

SMURD pentru animale. Clujul va fi primul oraș din România care va avea un serviciu medical de urgență veterinară

Clujul va fi primul oraş din România care va dispune de un serviciu medical de urgenţă destinat animalelor. Acesta va putea fi apelat telefonic în tot judeţul, iar o echipă de veterinari se va deplasa la faţa locului, cu ajutorul unor ambulanţe speciale. Cazurile care nu pot fi tratate la fata locului, vor fi preluate de cel mai apropiat cabinet veterinar.

VIDEO: În 27 februarie, Ziua Internaţională a Ursului Polar. Marele alb, între realitate şi legendă

Ursul polar, cel mai mare prădător de pe pământ, nu se poate salva singur. Dacă acum, în lume, există 22 – 31.000 de exemplare, până în 2050, din cauza topirii gheții, numărul lor va scădea cu 30%. Ziua Internaţională a Ursului Polar doreşte să atragă atenţia asupra acestei realităţi, să educe populaţiile şi să popularizeze Acordul Internațional privind conservarea urşilor polari și habitatului acestora.

Circ închis după 146 de ani, în Statele Unite

Una dintre cele mai cunoscute şi apreciate companii de circ din Statele Unite, The RinglinG Bros, şi-a închis porţile, după 146 de ani de funcţionare. Conducerea a spus că motivele sunt scăderea dramatică a vânzărilor de bilete şi creşterea puternică a costurilor.

Ultima Oră

Cele mai citite