proprietari
"Ansamblurile rezidenţiale de astăzi, de la periferia oraşelor, vor fi viitoarele ghetouri de mâine." E opinia specialiştilor în politici de locuire care le reproşează autorităţilor că ignoră subiectul. Suntem primii în Europa la capitolul proprietate, 95% dintre români sunt proprietarii caselor în care stau, dar ocupăm aproape ultimele locuri la capitolul condiţii. Locuim în case mici, aglomerate, degradate şi scumpe la întreţinere.
Un sat întreg, revendicat. Locuitorii din Sacalasău-Nou se tem că vor fi obligați să plece
Urmaşii unui fost proprietar de terenuri din Bihor cer retrocedarea unui sat întreg. Au fost refuzaţi în Comisia locală a aplicare a Legii fondului Funciar şi de cea de la judeţ. Moştenitorii îşi cer acum drepturile în instanţă. In acel sat locuiesc etnici slovaci ai căror strămoşi s-au aşezat acolo la începutul secolului trecut.

