Este ultimul weekend al proiectului „Străzi deschise” în București. Program festiv pe Calea Victoriei şi în cartierul Rahova

Proiectul „Străzi deschise" în București a ajuns la final, iar programul festiv al evenimentului are loc, în acest weekend, pe Calea Victoriei, dar și în Cartierul Rahova. După peste şase luni de weekenduri pietonale, cei mai câștigați par să fie patronii magazinelor și ai teraselor de pe Calea Victoriei, care duceau lipsa clienților înaintea deschiderii acestui eveniment de către primăria Generala a Capitalei. Iar în timp ce patronii s-au bucurat de profit, pietonii au fost încântați să aibă parte de artere pe care să se relaxeze la spectacolele de teatru, de circ sau dans sau la concertele de jazz şi muzică orientală.

Capitala fără mașini în centru, sâmbăta și duminica. Bulevarde din centrul Bucureștiului au devenit artere pietonale

Centrul Capitalei a vibrat din nou, astăzi, de oameni bucuroși de întâlniri cu prietenii, plimbări și străzi întregi doar pentru ei. Până la toamnă, 12 km de bulevarde din centrul Bucureștiului devin artere pietonale sâmbăta și duminica. Față de alți ani, acum lipsesc evenimentele, pentru că pandemia nu a trecut, deși regulile s-au mai relaxat.

Ultima Oră

Cele mai citite