Amenzile pentru bicicliști vor fi reduse. Proiectul a trecut de Parlament

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, decizional, un proiect de lege care prevede reducerea amenzilor pentru bicicliști. Astfel, în loc de amenzi cuprinse între 870 lei și 1.160 lei, bicicliștii vor plăti pentru nerespectarea normelor de circulație amenzi cuprinse între 580 lei și 725 lei, conform Mediafax.

Persoanele condamnate penal nu pot ocupa demnităţi publice. Propunere legislativă adoptată tacit de Senat

Senatul a adoptat tacit, în şedinţa plenului de luni, propunerea legislativă pentru modificarea unor acte normative în domeniul electoral, prin care se stabileşte că nu pot fi aleşi în demnitatea de membru al guvernului, europarlamentar, preşedinte al României, parlamentar, primar, consilier local şi consilier judeţean persoanele care 'au suferit condamnări penale', relatează Agerpres.

Augustin Zegrean, după ce MAI pune în dezbatere publică proiectul de lege privind căutarea persoanelor dispărute: “Au avut libertatea de a înregistra şi s-au rezumat să asculte ce vorbesc politicienii între ei”

Ministerul Afacerilor Interne a pus în dezbatere publică proiectul de lege privind căutarea persoanelor dispărute, care prevede posibilitatea utilizării unor mijloace şi metode de localizare pentru găsirea unei persoane dispărute aflate într-o situaţie de vulnerabilitate.

Proiect: Sumele ce depășesc 10.000 de lei din pensie, impozitate cu 90%

Un proiect de lege depus de senatorul PSD Liviu Pop prevede impozitarea cu 90% a sumelor ce depășesc 10.000 de lei din pensia lunară. Sumele de până în 10.000 de lei din pensia lunară sunt impozitate cu 10%, potrivit aceluiași proiect aflat în lucru la Comisiile din Senat, conform Mediafax.

Apa de la robinet, gratis în restaurante. Reţeaua veche de distribuţie a apei potabile, principalul risc pentru români

Restaurantele ar putea fi obligate să dea gratis clienților apă de la robinet, în loc de apă îmbuteliată şi vândută la preţuri mult mai mari. Iniţiatorii acestui proiect, depus deja la Parlament, cred că aşa va fi redusă şi poluarea cu deşeuri de plastic. Ei vor să oblige primăriile să asigure, tot cu titlu gratuit, instalarea de filtre în locuinţele în care apa de la robinet nu respectă parametrii de calitate.

Ultima Oră

Cele mai citite