Din cauza secetei, tot mai mulţi fermieri reclamă că nu mai pot să lucreze pământul. În unele zone din sud, solul e atât de tare încât echipamentele se strică imediat. Agricultorii sunt nevoiţi să cumpere tractoare şi alte utilaje agricole mai puternice. Dar mulţi dintre ei nu şi le permit în condiţiile în care preţurile sunt mai mari cu 10% faţă de toamna trecută. Guvernul caută soluţii şi pregăteşte programul "Rabla pentru tractoare".