Val de aer polar peste România. Din această noapte vor fi minime de -3 grade Celsius

Vortexul polar, care a pus deja stăpânire pe Sudul Europei, ajunge și în România, iar temperaturile scad dramatic față de normalul perioadei. Meteorologii avertizează că frigul se accentuează începând din această noapte. De altfel, ANM a emis în această dimineaţă o avertizare meteorologică în care sunt incluse un cod galben şi unul portocaliu.

METEO. Temperaturi de primăvară, nori puțini și soare din plin

Joi, vremea va fi frumoasă și se va încălzi în majoritatea regiunilor. Așadar, se anunță o zi plăcută cu mult soare și s-ar putea să plouă sporadic doar în regiunile sudice cât și la munte. Vântul va adia ușor iar temperaturile maxime se vor încadra între 12 si 20 de grade.

METEO. Vreme caldă cu maxime între 10 și 20 de grade

Marți, vremea se va menține caldă. În schimb, cerul va fi acoperit de nori în sudul, centrul și estul țării și este posibil să vină și câțiva stropi de ploaie. La munte, la altitudini de peste 2000 de metri, trecător vor fi ninsori și lapoviță iar vântul nu va crea probleme. Temperaturile maxime se vor încadra între 10 și 20 de grade.

Ultima Oră

Cele mai citite