Un singur elev a avut temperatura de peste 37,3 grade Celsius la prima probă, cea de română, a bacalaureatului. Elevul este din județul Bistrița-Năsăud și va susține examenul în etapa specială, din 6 iulie.
Zi importantă pentru absolvenții clasei a XII-a. A fost prima probă de bacalaureat, la limba și literatura română. Totul s-a desfășurat în condiții speciale, având în vedere că suntem în plină pandemie de coronavirus, iar elevii trebuie să respecte o serie de măsuri pentru a se proteja.
Un profesor de la o școală generală din Târgu-Jiu este cercetat după ce luni ar fi fotografiat subiectele la Evaluarea Națională și le-a postat pe grupul de WhatsApp al școlii.