prisacă
Vremea rea îi loveşte pe apicultorii din Harghita, care spun că au cel mai păgubos an din ultimele decenii. La noi, consumul de miere e deja cel mai mic din Europa și nu e loc de scumpiri, arată Asociaţia Crescătorilor de Albine din România, care speră că executivul va aproba un ajutor pentru apicultori. Ei se plâng că şi pesticidele interzise în alte țări, dar permise la noi, le omoară albinele.
Gerul, dușmanul albinelor. Apicultorii se tem că producția de miere din acest an va fi scăzută
Anul acesta vom avea miere mai puţină. Este avertismentul apicultorilor care spun că albinele au avut de suferit din cauza ninsorilor şi a gerului din această lună. Îngheţul şi zăpada au venit tocmai în perioada în care albinele au depus puietul.
Mii de familii de albine au murit din cauza vremii schimbătoare din această primăvară
Temperaturile la limita îngheţului şi ploile au compromis munca apicultorilor din Harghita: mii de familii de albine au murit de frig. Aşa că mulţi apicultori vor să renunţe la afacere.

