O femeie din Marea Britanie în vârstă de 91 de ani, devenită anul trecut prima persoană din lume vaccinată anti-COVID19 în afara studiilor clinice, i-a îndemnat pe oameni să meargă să-şi facă a doua doză de vaccin, relatează dpa.
Noi tranşe din vaccinul anti-COVID-19 vor sosi în România în 29 şi 30 decembrie, a anunţat Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19. Informația a fost confirmată la TVR de medicul Valeriu Ghoerghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare din România.
Medicii și asistenții medicali care s-au vaccinat astăzi, la debutul campaniei, au făcut-o fără teamă și cu speranța că toți cei din jur vor prinde curaj să se imunizeze și să contribuie astfel la încheierea pandemiei. Deocamdată, niciunul nu a acuzat efecte adverse.
Asistenta medicală care l-a îngrijit pe primul român infectat cu SARS-COV-2 a fost prima persoană vaccinată împotriva COVID-19. Mihaela Anghel are 26 de ani şi lucrează de 4 ani la Institutul Matei Balş din Capitală. E unul dintre sutele de mii de cadre medicale care au stat în acest an mai mult în spital, suferind alături de pacienţi. Acum priveşte cu speranţă spre finalul pandemiei care ne-a schimbat radical viaţa în acest an.