Cinci companii cu capital majoritar străin au primit peste 350 milioane de lei ajutoare de stat. Condiția este ca fiecare dintre ele să investească în România cel puțin 3 milioane de euro. Este a doua oară în acest an când Ministerul Finanțelor acordă astfel de ajutoare. În noiembrie, 9 companii au primit aproape jumătate de miliard de lei.