Mai bine în piață decât la magazin. Comercianții din piețe susțin că au păstrat prețurile de anul trecut și sunt dispuși chiar să mai negocieze

Vom avea parte de cele mai scumpe sărbători de Paşti din ultimii ani. Asta pentru că toate produsele care se vor regăsi pe masa de sărbătoare s-au scumpit, ca urmare a majorării preţurilor la energie şi combustibil. Mulţi români fac sacrificii ca să cumpere ouă, cozonaci, verdeţuri, dar şi tradiţionala carne de miel. În marile oraşe, unii români aleg să îşi facă cumpărăturile în pieţe, pentru că, spun ei, e mai ieftin decât în magazine.

Primele verdețuri de primăvară nu au cumpărători în piețele din Craiova

Au apărut în piețe primele recolte de verdețuri, însă producătorii se plâng că lipsesc clienții. Halele sunt mai mult goale, chiar dacă prețurile sunt aceleași ca anul trecut. Cumpărătorii spun că scumpirile din ultima vreme îi determină să fie mai cumpătați, chiar dacă știu cât de importante sunt legumele, mai ales în această perioadă.

Ultima Oră

Cele mai citite