Cursurile de pregătire pentru examenele naţionale ale Şcolii Gimnaziale ''Miron Costin'' din Suceava au fost suspendate, după ce o elevă de clasa a VIII-a a fost diagnosticată cu COVID-19, a anunţat, joi, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ), Cezar Anuţei, citat de Agerpres.
Peste tot în țară, elevii de clasa a VIII-a și a XII-a s-au întors în școli pentru a participa la cursurile de pregătire pentru examene. Mai puțin la o școală din Iași, unde a apărut deja un caz de coronavirus chiar înainte de revenirea copiilor în clase. Din fericire, angajatul infectat nu a intrat în contact cu elevii.