Suspecții de pornografie infantilă din Timișoara, ridicați de mascați și duși la audieri

O știre care trebuie să-i pună în gardă pe părinții copiilor minori! Trebuie să le explice că beneficiile internetului vin la pachet cu mari pericole! Iata încă o dovadă: în Timișoara, mai mulți tineri sunt bănuiți de pornografie infantilă, şantaj și constituire de grup infracțional organizat. Polițiștii le-au bătut la ușă, după ce i-au filat timp de câteva luni.

Descinderi DIICOT în Timiș într-un dosar de pornografie infantilă

Procurorii DIICOT au descins, luni dimineață, în trei locuri din Timiş. Două percheziții au avut loc în Timișoara și una în județ. Este vorba despre trei bărbați acuzați că racolau minore pe Facebook. Fetele erau convinse să le dea suspecților poze compromițătoare. Aceștia le distribuiau pe internet, iar când fetele nu mai voiau să colaboreze, suspecții le amenințau că le vor pârî părinților.

CAZ ȘOCANT: Fetiță închiriată de părinți unui pedofil. Investigație a DIICOT. Detalii care vă pot afecta emoțional!

Un caz şocant chiar şi pentru anchetatori s-a petrecut în Bucureşti! O fetiţă a fost închiriată încă de la vârsta de 3 ani de către părinţi unui pedofil! Bărbatul filma relaţii sexuale şi le posta pe internet! După ce părinţii şi pedofilul au fost reţinuţi, procurorii au aflat îngroziţi că fetiţa a îndurat acest calvar timp de 5 ani. Vă avertizăm că materialul conține detalii care vă pot afecta emoţional.

Internetul, tot mai nesigur pentru copii. Date îngrijorătoare în raportul Organizaţiei "Salvaţi Copiii" privind pornografia infantilă

Internetul poate transforma copilăria într-o dramă, iar pericolul ameninţă la orice click. Mediul online este tot mai nesigur pentru copii. Numărul cazurilor de abuz şi pornografie infantilă creşte de la an la an, iar autorităţile fac totul ca să diminueze măcar fenomenul. Lipsa de informare şi control asupra minorilor naşte adevărate drame, mai ales că în România lipseşte o legislaţie coerentă care să interzică accesul copiilor pe site-urile periculoase. Statisticile arată că 90 la sută dintre copii folosesc Internetul şi jumătate dintre ei au comunicat online, măcar o dată, cu o persoană necunoscută.

Ultima Oră

Cele mai citite