România se află într-un declin demografic accelerat. Specialiștii spun că în 2050 am putea avea o populaţie de 15 - 16 milioane de locuitori

Încep să vină datele provizorii ale recensământului. Şi nu arată bine deloc. De exemplu, municipiul Botoşani se pare că a pierdut în ultimii zece ani peste 25.000 de locuitori. Pentru prima dată în ultimii 30 de ani, populaţia municipiului s-ar putea să scadă sub 100.000 de locuitori. Specialiștii avertizează că România se afla într-un accelerat declin demografic.

Planeta cu 8 miliarde de chipuri. 11 iulie, Ziua Mondială a Populaţiei

A fost nevoie de sute de mii de ani pentru ca populația lumii să ajungă la 1 miliard – apoi, în aproximativ 200 de ani, a crescut de șapte ori. În 2011, populația globală a atins pragul de 7 miliarde, aproape 7,9 miliarde în 2021 și se aşteaptă să crească la aproximativ 8,5 miliarde în 2030, 9,7 miliarde în 2050 și 10,9 miliarde în 2100.

Ultima Oră

Cele mai citite