Premierul Greciei mulţumeşte pompierilor români

Premierul grec, Kyriakos Mitsotakis, a mulţumit pe o reţea de socializare pompierilor români care au plecat în Grecia pentru a da o mână de ajutor la stingerea incendiilor care fac ravagii în ţară de aproape o lună.

Misiune îndeplinită! Pompierii români care au luptat cu incendiile din Grecia au fost decorați și înaintați în grad. Ceremonie transmisă în direct, în Ediție specială, pe TVR1

"Vom pleca atunci când se va stinge ultima scânteie". Este promisiunea pe care pompierii români le-au făcut-o grecilor din insula Evia și pe care au respectat-o până la ultimul focar învins. Astăzi, cei 108 eroi care s-au luptat cu focul timp de aproape o săptămână au revenit nevătămați în România, unde au fost decorați și înaintați în grad.

Mii de localnici și turiști au fost evacuați din insula Evia cu feriboturi și cu nave militare

În paralel cu incendiile devastatoare de pe insula Evia, Grecia începe să evalueze dezastrul pentru a acorda despăgubiri celor afectați. Mii de localnici și turiști, unii cu animale de companie, au fost evacuați din Evia cu feriboturi și cu nave militare. Multe berze au fost găsite de pompieri în suferință, în pădurile arse. Grecia a mobilizat armata în sprijinul forțelor de intervenție. Mai multe țări oferă asistență, între care România, Franța și Spania.

Atena, sub fumul gros al incendiilor masive de vegetație. Focul a ajuns în suburbii. Bătălia disperată cu flăcările continuă și în Turcia

Alertă în Grecia din cauza temperaturilor extreme, care alimentează incendii în partea continentală și pe insule. Fumul a ajuns la Atena, iar rezidenții au fost sfătuiți să rămână în spații închise. În Turcia, flăcările fac în continuare ravagii la Manavgat și Bodrum, la o săptămână de la izbucnirea incendiilor. Localnici și turiști sunt evacuați. 

Ultima Oră

Cele mai citite