Pompierii români s-au întors acasă după o misiune grea în Franța, unde au salvat zeci de case. Copiii francezi le-au dăruit desene în semn de mulțumire

Riscuri și mulțumiri pe măsură. Este bilanțul misiunii speciale a pompierilor români în sudul Franței, unde s-au luptat cu flăcările timp de o săptămână. Au reușit să prevină extinderea incendiilor de vegetație și să salveze casele locuitorilor din zonă. La întoarcerea acasă au adus cu ei desenele copiilor care au vrut să le mulțumească astfel pentru munca lor.

Incendii în Franţa: pompierii europeni rămân mobilizaţi în sud-vest

Peste 360 de pompieri europeni, dintre cei 650 recrutaţi, erau în continuare mobilizaţi marţi pentru a neutraliza numeroasele focare care ardeau în perimetrul vastului incendiu survenit în sud-vestul Franţei, unde 7.400 de hectare de pădure de pin au fost distrusă începând cu iulie, potrivit AFP.

Mii de francezi au fost evacuați din calea incendiilor de vegetație. Lupta cu flăcările durează de câteva săptămâni. Mai multe case au fost distruse, iar o autostradă a fost închisă temporar

Incendiile fac din nou ravagii în Franța, iar câteva mii de persoane au fost evacuate preventiv. De câteva săptămâni, sute de pompieri se luptă cu flăcările care parca nu se mai opresc. Partea de sud-vest a țării este cea mai afectată. Temperaturile foarte ridicate și vegetația uscată fac și mai grea misiunea pompierilor.

Ultima Oră

Cele mai citite