Administraţia Naţională ''Apele Române'' (ANAR) informează că o cantitate de 35 de tone de petrol s-a scurs în Dunăre, provenite de la o navă sub pavilion bulgăresc. Conform ultimelor informații primite de România de la partea sârbă, nu exista risc de poluare a Dunării la intrarea în țară.
Poluare cu petrol pe Dunăre, de la kilometrul fluvial 936 până la ecluza Hidrocentralei Porţile de Fier I, pe o lungime de 6 kilometri, anunță Administraţia Naţională Apele Române.