poliţist
Închisoare pe viață pentru cel care ucide polițiști sau jandarmi! Este una dintre modificările legislative propuse de Ministerul de Interne. Proiectul mai prevede ca cei care înjură sau fac semne obscene unui om al legii să facă închisoare. Această propunere este, însă, contestată pentru că ar aduce atingere... libertăţii de exprimare!
Trei polițiști și un jandarm au fost reținuți pentru că au bătut doi tineri în apropiere de Timișoara
Trei polițiști și un jandarm care au bătut fără motiv doi tineri în apropiere de Timișoara au fost reținuți pentru 24 de ore. Bărbații urmează să fie prezentați judecătorilor de la tribunalul Timiș cu propunere de arestare preventivă. Alți 4 suspecți implicați în acest caz sunt cercetați în libertate.
Un bărbat a fost împușcat din greșeală de un polițist care a mânuit greșit o armă de vânătoare
Un bărbat de 66 de ani din Petrila a fost împușcat mortal de un polițist. Incidentul a avut loc miercuri seară în orașul Petrila. Agentul de poliție a mânuit greșit o armă de vânătoare.
Noi informații în cazul tinerilor din Timișoara bătuți crunt de polițiști și jandarmi
Procurorii militari au refăcut succesiunea evenimentelor, iar ancheta lor trebuie să stabilească câți dintre oamenii legii i-au lovit pe tineri, fără să aibă niciun motiv. Cosmin Jitariuc de la TVR Timișoara care are amănunte.
Anchetă la Parchetul Militar, după ce doi tineri au fost bătuți din greșeală de polițiști
Cercetări complexe în cazul tinerilor snopiţi în bătaie de mai mulţi poliţişti şi jandarmi lângă Timişoara. Tinerii au fost confundaţi cu nişte interlopi şi au ajuns la spital în stare gravă. Cei opt polițiști și jandarmi au fost audiați toată noaptea, la Parcehtul Militar.
Doi tineri din Timișoara, bătuți de polițiști din greșeală. Victimele au ajuns la spital cu răni grave
Acuzații grave la adresa polițiștilor și jandarmilor timișoreni. Doi tineri au fost snopiți în bătaie de oamenii legii după ce au fost confundați cu doi cunoscuți interlopi. Victimele au ajuns la spital cu multiple răni și au avut nevoie chiar de intervenții chirurgicale. Mai mulți polițiști și jandarmi din Timișoara au fost aduși aseară la audieri la Parchetul Militar.
Un bărbat susține că a fost bătut de polițiști și apoi amendat pentru tulburarea ordinii publice
Bărbatul din comuna vasluiană Iana, care susține că a fost bătut de patru polițiști și de un jandarm, împotriva cărora a depus și plângere, a fost amendat. Cu 200 de lei pentru tulburarea ordinii publice. Procesul verbal a fost semnat de șeful de post din comună, unul dintre cei care sunt acuzați că l-ar fi agresat pe bărbat.
Singuri împotriva tuturor. Polițistul din localitatea gorjeană Ciuperceni are un singur ajutor
Situație mai puțin obișnuită într-o localitate din județul Gorj: un singur polițist trebuie să facă față tuturor solicitărilor! Până de curând, în localitatea gorjeană Ciuperceni erau patru polițiști. Acum, în comună a rămas doar șeful de post, care este ajutat, din când în când, de colegii din localitățile vecine.
Amendat pentru gesturi obscene. Un tânăr din Constanţa i-a făcut semnele unui poliţist
Un tânăr din Constanţa s-a ales cu amendă după ce i-a făcut semne obscene unui poliţist care asista la un examen auto. Băiatul era pasager într-un autoturism care se afla în trafic. La rugămintea poliţistului, cursanta a condus până în parcarea în care a ajuns tânărul. În acel loc, poliţistul şi-a chemat şi colegii care l-au legitimat şi l-au amendat pe băiatul nervos. Tânărul are 22 de ani şi, în 2015, a fost respins de trei ori la examenul auto.

