polei bucurești
62 de mii de familii nu au curent electric duminică, din cauza reţelelor avariate şi a firelor rupte sub presiunea gheţii.
Vremea rea, coșmarul turiștilor. Pârtii închise, instalații pe cablu înzăpezite și pericol de avalanșă
Vremea rea le-a stricat vacanțele turiștilor veniți la munte să se distreze. Mulți nu au putut schia pentru că pârtiile au fost închise, iar instalațiile pe cablu au fost puse în funcțiune abia după prânz. Pe domeniul schiabil de la Sinaia, în zona de vârf, viscolul a ridicat troiene de până la 3 metri. Stațiunea Rânca a fost îngropată în zăpadă. La altitudini mari a fost cod roșu de avalanșă.
Capitala - un oraș înghețat. Sute de apeluri la Serviciul de Ambulanţă Bucureşti – Ilfov. Mașini distruse, drumuri pline de crengi, linii de tramvai blocate
Bucureștiul a fost sâmbătă capitala copacilor de gheață. Mulți s-au prăbușit în tot orașul, au distrus mașini, au blocat străzi și tramvaie. Disperați, sute de oameni au cerut ajutor, astfel că, în numai câteva ore, sistemul 112 și-a arătat limitele și a cedat din cauza suprasolicitării. Un bărbat este în stare gravă la spital, după ce a fost strivit de un copac, pe o stradă din Capitală. Pompierii au adus angajați din zilele libere ca să dea o mână de ajutor celor aflați în nevoie. Alerta de polei se menține până duminică dimineață.

