Pimen
A fost pelerinaj la Mănăstirea Sf. Ioan cel Nou din Suceava, unde a fost depus sicriul cu trupul neînsuflețit al Înalt Prea Sfințitului Pimen. Încă de ieri, de la sosire, cortegiul funerar a fost întâmpinat de zeci de preoți, călugări și credincioși, care i-au adus un ultim omagiu fostului Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților. Iar unii chiar au lăsat deoparte regulile și măștile de protecție și au sărutat sicriul. Părintele va fi înmormântat mâine, la Mănăstirea Sihăstria Putnei, după cum i-a fost dorința.
Ministrul Sănătății, despre starea de sănătate a ÎPS Pimen: E la Terapie Intensivă dar nu e intubat, este conștient, rămâne să vedem evoluția
Ministrul Sănătății Nelu Tătaru a declarat, sâmbătă, la Iași, că ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, este în stare stabilă, dar medicii rămân rezervați, date fiind vârsta și alte boli ale ierahului.
Cinci persoane care au intrat în contact cu Arhiepiscopul Sucevei, confirmate cu coronavirus
Un număr de 37 de persoane care au intrat în contact cu Arhiepiscopul Sucevei, ÎPS Pimen, au fost testate pentru infecţia cu SARS-CoV-2, iar 5 dintre ele au fost confirmate pozitiv, transmite Mediafax.
Arhiepiscopul Pimen, diagnosticat cu coronavirus, a slujit în noaptea de Paști și duminică. Anchetă epidemiologică la Mănăstirea "Sfântul Ioan cel Nou" de la Suceava
Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, Înalt Preasfinţitul Pimen, este infectat cu noul coronavirus, iar manifestările sunt grave, așa că autoritățile l-au transferat cu elicopterul în Capitală, la Institutul de Boli Infecțioase "Matei Balș". Arhiepiscopul Pimen a săvârșit Sfânta Liturghie în noaptea de Paști la Mănăstirea "Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava", dar și slujba de duminică.

