Producția de mașini s-a prăbușit în luna octombrie. Întârzieri mari cauzate de criza de componente electronice

Producția de mașini din România s-a redus drastic în această toamnă din cauza crizei componentelor electronice. Deși cererea este în continuare mare, nu s-au putut produce zeci de mii de mașini în acest an, iar tendința s-a accentuat în octombrie. În aceste condiții, termenele de livrare au ajuns la aproape un an, iar unele mașini s-au scumpit deja.

APIA | Vânzările de autoturisme ecologice au crescut în România cu 94%, la zece luni

Înmatriculările de autoturisme au înregistrat un salt de 0,7%, în primele zece luni ale anului, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2020, iar maşinile electrificate au consemnat o creştere a vânzărilor de 94%, pe o cotă de piaţă de 12,8%, arată datele centralizate de Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA), publicate luni.

Mașina rulată, mai scumpă decât cea nouă. În octombrie, înmatriculările de autoturisme noi au scăzut

Mașinile noi au devenit o problemă: s-au tot scumpit și ajung la clienți după trei sau chiar zece luni de așteptare. Criza Covid a afectat serios industria auto, așa că sunt tot mai căutate mașinile rulate dar cu puțini kilometri. În octombrie, înmatriculările de autoturisme noi au scăzut, brusc, cu aproape o pătrime față de perioada similară a anului trecut.

Ultima Oră

Cele mai citite