Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) anunţă că platforma PIAS rămâne funcţională până la înlocuirea acesteia, în anul 2026, cu un sistem "modern, sigur şi accesibil".
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a declarat că îşi va da demisia în cazul în care sistemul informatic al Casei Naţionale de Sănătate nu se va realiza.
Sistemul cardurilor de sănătate a picat din nou, iar Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a anunțat, miercuri, că validarea serviciilor medicale se va face offline până la soluționarea problemelor tehnice apărute în sistemul informatic.