Pescari fără mască, amendați de jandarmii vâlceni

Refuzul de a purta mască de protecţie a fost sancționat de jandarmii vâlceni  și pe malul râului Olt. Mai mulți pescari au fost amendați cu 5.500 de lei pentru că au plecat de acasă fără masca de protecție. Alte cinci amenzi au fost aplicate pentru braconaj piscicol, în timpul unei acțiuni organizată pe raza localității Racovița.

Invazie de meduze pe litoral. Pescuitul este serios afectat

Plajele de pe litoralul românesc sunt pline de meduze. Temperaturile au scăzut și curenții le-au purtat către uscat. Sunt foarte multe și în largul mării. Specialiștii spun că nu sunt periculoase, iar pescărușii se hrănesc cu ele. Numărul lor mare afectează însă pescuitul. Se prind în plase, ocupă locul peștelui, iar producția a scăzut din această cauză și cu 70 la sută.

Prohibiția pescuitului în România s-a încheiat

Pescuitul în mediul natural se reia, începând de miercuri, după ce timp de aproape două luni activitatea a fost restricţionată, conform ordinului de prohibiţie emis de Ministerul Mediului şi cel al Agriculturii.

Concurs de pescuit la copcă în Extremul Orient rus

În Extremul Orient rus, la Vladivostok, s-a organizat cea mai populară competiţie a sezonului de iarnă: pescuitul la copcă. Participanţii nu au venit doar  să câştige, cu toate că premiul cel mare a fost destul de generos. Mulţi au profitat de vremea frumoasă ca să admire marea îngheţată şi să stea cât mai mult în aer liber.

Midiile din apele românești ale Mării Negre, interzise la comercializare

Midiile din zona românească a Mării Negre nu mai pot fi recoltate și comercializate, deși cererea pentru aceste delicatese este în creștere. Situația a apărut după ce autoritățile sanitar-veterinare nu au respectat un regulament european care impunea clasificarea apelor. În timp ce patronii cherhanalelor aduc mii de tone de midii din Bulgaria, Grecia sau Italia, cei care le vând la negru, la kilogram, își prezintă oferta pe internet și le recoltează din apele românești.

Ultima Oră

Cele mai citite