pescari
Refuzul de a purta mască de protecţie a fost sancționat de jandarmii vâlceni și pe malul râului Olt. Mai mulți pescari au fost amendați cu 5.500 de lei pentru că au plecat de acasă fără masca de protecție. Alte cinci amenzi au fost aplicate pentru braconaj piscicol, în timpul unei acțiuni organizată pe raza localității Racovița.
Invazie de meduze pe litoral. Pescuitul este serios afectat
Plajele de pe litoralul românesc sunt pline de meduze. Temperaturile au scăzut și curenții le-au purtat către uscat. Sunt foarte multe și în largul mării. Specialiștii spun că nu sunt periculoase, iar pescărușii se hrănesc cu ele. Numărul lor mare afectează însă pescuitul. Se prind în plase, ocupă locul peștelui, iar producția a scăzut din această cauză și cu 70 la sută.
Arad: Un bărbat cu handicap a fost salvat de la înec de doi pescari care au crezut că au prins un pește uriaș
Trei bărbați din Arad au trăit o aventură pe care nu o vor uita toată viața. Au fost la un pas să moară înecați în râul Mureș. Unul dintre ei are handicap locomotor și a fost pescuit... la propriu. S-a prins de firul unei undițe și a fost tras la mal. Șoc mare a fost pentru pescarii care au crezut că au prins un pește uriaș.
Au fost eliminate mai multe restricții pentru pescari: Acum au voie să socializeze, iar purtarea măștii de protecție nu mai e obligatorie
Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a anunțat, joi, eliminarea mai multor restricții pentru pescari. Între acestea se numără faptul că administratorii vor permite prezența vizitatorilor în perimetrul locului de pescuit, iar obligativitatea purtării măștii a fost eliminată.
Prohibiția pescuitului în România s-a încheiat
Pescuitul în mediul natural se reia, începând de miercuri, după ce timp de aproape două luni activitatea a fost restricţionată, conform ordinului de prohibiţie emis de Ministerul Mediului şi cel al Agriculturii.
Rețetă de Florii a pescarilor din Fetești: musaca de scrumbie la cuptor
Cele mai bune rețete cu pește de Florii sunt cele cu scrumbie. E sezonul acestor pești primăvara, atunci când urcă din Marea Neagră pe Dunăre pentru reproducere. Pescarii din Feteşti au chiar o reţetă inedită: musaca de scrumbie la cuptor.
Concurs de pescuit la copcă în Extremul Orient rus
În Extremul Orient rus, la Vladivostok, s-a organizat cea mai populară competiţie a sezonului de iarnă: pescuitul la copcă. Participanţii nu au venit doar să câştige, cu toate că premiul cel mare a fost destul de generos. Mulţi au profitat de vremea frumoasă ca să admire marea îngheţată şi să stea cât mai mult în aer liber.
Midiile din apele românești ale Mării Negre, interzise la comercializare
Midiile din zona românească a Mării Negre nu mai pot fi recoltate și comercializate, deși cererea pentru aceste delicatese este în creștere. Situația a apărut după ce autoritățile sanitar-veterinare nu au respectat un regulament european care impunea clasificarea apelor. În timp ce patronii cherhanalelor aduc mii de tone de midii din Bulgaria, Grecia sau Italia, cei care le vând la negru, la kilogram, își prezintă oferta pe internet și le recoltează din apele românești.
Poluare pe Dunăre. Garda de Mediu și Apele Române, sesizate după ce a fost observată o cantitate mare de pești morți pe fluviu
Polițiștii de frontieră care patrulau în dreptul localității Crivina, din Mehedinți au observat o cantitate mare de pești morți pe Dunăre și au alertat Garda de Mediu și Apele Române. Cauzele nu se cunosc, deocamdată.

