Ungaria consideră inaplicabil acordul UE privind reducerea consumului de gaze. ”Le va explica ungurilor cineva de la Bruxelles că există gaz pe care gospodăriile şi companiile nu-l pot folosi? Este o inepţie”

Ungaria a calificat drept ''inaplicabil'' acordul prin care statele Uniunii Europene au convenit marţi asupra unei reduceri cu 15% a consumului lor de gaz natural, cu excepţii pentru unele state membre, înţelegere care survine unei noi diminuări a livrărilor de gaze ruseşti prin conducta Nord Stream 1, relatează AFP. 

Statele membre vor face ''tot posibilul'' pentru reducerea consumului de gaz cu 15%. Acordul UE este suficient pentru o iarnă ''medie'', potrivit comisarului european pentru energie

Statele Uniunii Europene au aprobat planul pentru reducerea coordonata a consumului de gaze. Acordul intra în vigoare pe 1 august și cuprinde derogari și exceptii. Decizia a fost anunțată după reuniunea miniștrilor energiei de la Bruxelles. S-a stabilit diminuarea consumului de gaze cu 15 procente pentru următoarele 8 luni. Acordul este, probabil, suficient pentru o iarna medie, a declarat comisarul pentru energie, Kadri Simson. Mâine intra în vigoare o nouă scădere a livrarilor prin conducta Nord Stream.

Ultima Oră

Cele mai citite