Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat luni seara că în şedinţa coaliţiei s-a discutat despre pensiile speciale pentru aleşii locali, susţinând că soluţia cea mai bună este amânarea acestora pentru un an. De asemenea, el a indicat că ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, lucrează la o nouă propunere legislativă privind certificatul verde.
PNL și UDMR s-au răzgândit în privința eliminării pensiilor speciale, deși anul trecut susțineau acest obiectiv. Mai mult, pentru foștii și actualii primari se propune o formă de recompensare la bătrânețe pentru anii petrecuți în serviciul public. USR-PLUS invocă însă obiectivele programului de guvernare și amenință cu încă un blocaj.
Primarii vor şi ei pensii speciale! Reprezentanţii Asociaţiei Comunelor din România s-au plâns că, după şapte mandate, au pensii foarte mici, chiar sub salariul minim. Ei se consideră uitaţi de parlamentarii pe care i-au sprijinit în campaniile electorale şi care beneficiază de pensii speciale.