pelerinaj in pandemie
Primul mare pelerinaj permis de când suntem în pandemie are loc în acest sfârşit de săptămâna la Şumuleu Ciuc. Este o procesiune impresionantă de Rusalii, închinata Fecioarei Maria. Anul trecut, evenimentul nu a putut avea loc din cauza restricţiiilor impuse de pandemie, dar acum sunt aşteptati 40 de mii de oameni la cel mai mare pelerinaj al credincioşilor romano-catolici din Centrul şi Estul Europei.

