păsări
România are o nou specie de cuc în faună. Este vorba despre despre cucul pestriț (Clamator glandarius), specie care a fost văzută pentru prima oară la noi în țară pe 6 mai de turistul german Rolf Nessing. Anunţul a fost făcut de Societatea Ornitologică Română, miercuri, de Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare.
Acvila Arlie a ajuns în România după un zbor de 49 de zile. Traseul păsării poate fi urmărit online
Arlie, acvila țipătoare mică monitorizată satelitar de ornitologi a ajuns în România, anunţă Societatea Ornitologică Română.
Semn de primavără: Acvila Arlie se întoarce în România. Traseul păsării poate fi urmărit online
Arlie, acvila țipătoare mică (Aquila pomarina) monitorizată prin satelit de ornitologii români a plecat din Africa spre România, anunţă Societatea Ornitologică Română.
Autorităţile sunt în alertă din cauza gripei aviare. Poliţiştii au împărţit pliante pentru combaterea răspândirii cazurilor
Târgurile şi expoziţiile de păsări sunt interzise în sectorul 1 din Bucureşti până la mijlocul lunii viitoare. Autorităţile sunt în alertă din cauza gripei aviare. În sectorul 1, poliţiştii locali au ieşit pe teren, ca să le explice oamenilor ce trebuie să facă în cazul în care găsesc păsări moarte în gospodării sau prin parcuri.
Măsurile ANSVSA pentru împiedicarea răspândirii gripei aviare. Ce trebuie să ştie cei care au păsări în gospodărie
Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor a dipus o serie de măsuri pentru a împiedica răspândirea gripei aviare pe teritoriul României. Din noiembrie anul trecut a fost confirmată prezenţa virusului H5N8 în mediul sălbatic și în 9 gospodării ale populației.
Specie nouă în fauna României: un pescăruş american în Oltenia
Fauna României s-a îmbogățit cu o nouă specie. Pentru prima oară, a fost observat un pescăruș nord american în România, anunţă Societatea Ornitologică Română.
Lacurile, capcane de gheaţă pentru păsări
Pompierii sunt chemaţi, de multe ori, în aceste zile şi pentru a salva păsările prinse în gheaţă pe lacuri. În această dimineaţă, în Argeş, lângă Piteşti, în aval de barajul Budeasa, erau captive mai multe lebede.

