Călătorie cu maxim disconfort pentru mii de călători care au vrut să ajungă cu trenul către și dinspre Moldova. Din cauza unor lucrări de eliberare a căii ferate, un fir de circulație a fost blocat astfel că oamenii, cu bagaje și copii mici, au fost nevoiți să parcurgă traseul dintre Focșani și Râmnicu Sărat, cu autobuzul.
22 de pasageri au ajuns la spital, dintre care 5 cu răni grave, după ce trenul în care se aflau s-a lovit de o locomotivă în Vila-seca, o localitate din regiunea spaniolă Tarragona.